
Gruntowne odnowienie Fortu „Kościuszko”, który znajduje się tuż obok Kopca Kościuszki, kosztowało 7,8 mln zł brutto (6,4 mln netto). Środki na rewaloryzację tego zabytkowego obiektu pochodziły m.in. z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Rewaloryzacja zabytkowego obiektu odsłoniła jego dawne walory, nadając mu jednocześnie funkcje wystawowe i konferencyjne.
Prace konserwatorskie
Kurtyna I-V Fortu nr 2 „Kościuszko”, którą odnowiła Skanska, to ceglano-kamienny obiekt murowany, który przed rozpoczęciem prac budowlanych, składał się z dwóch murów grubości 3 i 1,15 m.
- Kurtyna jest wpisana do rejestru zabytków, w związku z czym wykonaliśmy szereg prac konserwatorskich – mówi Marek Kucwaj, Menadżer Projektów, Skanska. Powierzchnia cegieł została oczyszczona z zabrudzeń i mikroorganizmów, a braki w wątkach ceglanych uzupełnione. Skanska przeprowadziła też renowację elementów kamiennych, łącznie z wykonaniem replik zniszczonych i brakujących części, tzw. krenelaży.
Ponad 160 lat pod ziemią
- Pierwszym etapem prac, jaki wykonaliśmy, było wybranie ogromnych ilości ziemi, którą była zasypana przestrzeń pomiędzy murami Fortu – mówi Marek Kucwaj. – Po usunięciu ziemi naszym oczom ukazały się piękne ceglane łuki, które były zasypane przez ponad 160 lat.
Kolejnym etapem prac było wzmocnienie fundamentów obiektu, a następnie budowa dwóch kondygnacji Centrum Konferencyjno-Wystawienniczego pomiędzy murami Fortu.
Obiekt przykryto stropodachem, który pełni jednocześnie funkcję tarasu widokowego.
Wystawy i nie tylko
W Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym, które będzie nosiło imię Tadeusza Kościuszki, będą się odbywały wystawy, prezentacje, szkolenia i konferencje. Przygotowano również pomieszczenia dla stałej wystawy muzealnej dotyczącej Tadeusza Kościuszki. Po wykonanych przez Skanska pracach, Fort, w którym powstało Centrum, jest 2-kondygnacyjnym budynkiem o maksymalnej wysokości 11,6 m i ponad 1000 m² powierzchni całkowitej. W budynku znalazło się też zaplecze gastronomiczne. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
- W ramach zagospodarowania otoczenia Fortu wybudowaliśmy parking oraz ciągi komunikacyjne dla pieszych – mówi Marek Kucwaj.