
Na terenie grudziądzkiego szpitala powstaje nowoczesny, pięciokondygnacyjny obiekt. Na paterze zlokalizowane zostaną m.in. sale medyczne oraz część socjalno-sanitarna. Na pozostałych kondygnacjach znajdą się pomieszczenia specjalistyczne, zabiegowe, socjale, sanitarne oraz komunikacyjne. Pierwsze piętro przeznaczone zostanie na szpitalne oddziały rehabilitacyjne, a drugie - na jedne z najnowocześniejszych w Polsce sal operacyjnych. Mieścić się tam będzie oddział kardiochirurgiczny oraz chirurgii naczyniowej.
Budynek, który realizujemy, pomieści jedne z najnowocześniejszych sal operacyjnych, tzw. sale hybrydowe. Sale takie posiadają angiograf, który umożliwia natychmiastową diagnozę i wykonanie zabiegu. Są one scaleniem konwencjonalnej sali operacyjnej i gabinetu do zabiegów.
W piwnicy umieszczone zostanie zaplecze techniczne, magazynowe, szatnie oraz węzły sanitarne. Powstający budynek zostanie połączony tunelem podziemnym oraz przejściem nadziemnym z istniejącą częścią szpitala.
Realizacja projektu
Rozpoczynamy roboty ziemne. Następnie zajmiemy się wykonaniem ław fundamentowych i żelbetowych ścian piwnic – mówi Anna Krzyżanowska, Kierownik Budowy, Skanska. - Do końca lipca tego roku wykonamy przyłącza sieci wodno-kanalizacyjnej.
Na terenie budowy staną wkrótce dwa 40-metrowe żurawie. Nietypowym rozwiązaniem będzie strop sprężony oparty na 16 belkach strunobetonowych. Każda będzie ważyła ponad 20 ton. Stosuje się je do wykonywania konstrukcji o dużych rozpiętościach i obciążeniach.
Planujemy wykonanie stanu surowego zamkniętego do początku grudnia br. - mówi Jarosław Liberda, Dyrektor Zespołu Projektów, Skanska. - Umożliwiłoby nam to realizację w okresie zimowym prac wewnątrz obiektu. W 2013 r. skupimy się na robotach wykończeniowych.
Ponieważ inwestycja będzie realizowana na terenie funkcjonującej placówki, problemem będzie logistyka i bardzo ograniczona przestrzeń wokół budowanego obiektu. Jesteśmy zobowiązani zapewnić ciągłość komunikacyjną szpitala. Musimy tak planować dostawy i prace, by nie utrudniać placówce pracy.
Szpital z potencjałem
Szpital w Grudziądzu znajduje się na powierzchni 30 ha. Łączna kubatura obiektów to ponad 300 tys. m sześc., a powierzchnia użytkowa to ponad 70 tys. m kw. Po zrealizowaniu przez Skanska budynku ambulatoryjno – łóżkowego łączna kubatura kompleksu szpitalnego powiększy się o ok. 63 tys. m sześć, a powierzchnia użytkowa o 13,5 tys. m kw.
Te kolejne metry zwiększą możliwości lecznicy do ratowania ludzkiego życia. Regionalny Szpital Specjalistyczny jest placówką z wielkim potencjałem – mówi Justyna Kobylarz, Menadżer Projektu, Skanska. - Na oddziały przyjmuje się tutaj ok. 150 osób dziennie. To rocznie ok. 45 tysięcy pacjentów, którzy poddani zostają opiece medycznej. Pracuje tu ponad 300 lekarzy i ponad 700 pielęgniarek. Jesteśmy dumni, że będziemy budować obiekt właśnie dla tej lecznicy.
Skanska w województwie kujawsko-pomorskim
Skanska jest obecna na rynku kujawsko-pomorskim od wielu lat. Realizowaliśmy m.in. obwodnicę Szubina i Wąbrzeźna, wyremontowaliśmy DK1 na odcinku Warlubie-Bzowo oraz ul. Dobrzyńską w Bydgoszczy. Wybudowaliśmy również autostradę A1 na odcinku od Rusocina pod Gdańskiem do Czerniewic koło Torunia.
W 2011 roku wspólnie ze Skanska Czechy realizowaliśmy w Toruniu dwa projekty: przebudowę i rozbudowę ul. Marii Curie-Skłodowskiej oraz przebudowę skrzyżowania na placu prof. A. Hoffmana.
Obecnie realizujemy obwodnicę miejscowości Mrocza oraz infrastrukturę drogową na terenie po byłej Jednostce Armii Radzieckiej (JAR) w Toruniu. Skanska wykonała również market Leroy Merlin w Toruniu oraz Szpital Miejski w tym mieście. Wybudowaliśmy też nowoczesną szkołę w Solcu Kujawskim. Trwa realizacja Interdyscyplinarnego Centrum Nowych Technologii dla Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika.