
Roboty trwały od października 2014 r. 10 grudnia 2015 r. odbyła się uroczysta inauguracja nowego wieżowca. Inwestycja kosztowała 10,8 mln zł brutto.
Wieżowiec Textilimpexu to jeden z dwóch budynków położonych przy ulicy Traugutta. Na sąsiedniej działce znajduje się bliźniaczy obiekt, który 3 lata temu również przeszedł generalny remont. Budynki znajdują się w ścisłej piątce najwyższych budynków w Łodzi. Ich kształt i położenie sprawiają, że nazywane są łódzkim World Trade Center.
Prezent na 40. urodziny wieżowca
Obiekt przy Traugutta 25 został wybudowany jako budynek o przeznaczeniu biurowo-administracyjnym. Składa się z 17 kondygnacji, antresoli oraz piwnicy. Konstrukcją nośną budynku jest trzon żelbetowy – klatka schodowa i szyb windowy na cztery windy. Wieżowiec jest podzielony na dwie bryły: część wysoką - biurową i część niską - dwukondygnacyjną o przeznaczeniu konferencyjno-wystawienniczym.
Przez ostatni rok wieżowiec przeszedł gruntowną termomodernizację elewacji zewnętrznej. Skanska wyremontowała także instalację centralnego ogrzewania i wentylacji.
- Zakres prac, jaki wykonaliśmy, obejmował również demontaż elewacji, parapetów, obróbek blacharskich oraz istniejących na elewacji urządzeń klimatyzacyjnych – wymienia Przemysław Stasiak, Kierownik Projektu, Skanska. - Wymieniliśmy również istniejącą stolarkę okienną na nową stolarkę PCV, wyremontowaliśmy zadaszenia nad wejściem głównym, ociepliliśmy ściany zewnętrzne, wykonaliśmy nowe pokrycie dachu i zamontowaliśmy nowe obróbki blacharskie – kontynuuje Kierownik Projektu.
Podstawowym celem spółki Textilimpex jaki przyświecał realizacji projektu było ograniczenie rocznego zapotrzebowania na energię. Szacuje się, że zastosowane okładziny pozwolą zmniejszyć zapotrzebowanie o blisko 60% dotychczasowego zapotrzebowania, a w konsekwencji zostanie znacznie zmniejszona emisja pyłów, dwutlenku siarki, dwutlenku i tlenku węgla do atmosfery.
Termomodernizacja budynku poprawiła warunki termoizolacyjne i nadała budynkowi nowy i estetyczny wygląd. Nowoczesny, centralnie sterowany system wentylacyjno-klimatyzacyjny wpłynie na komfort osób pracujących w pomieszczeniach biurowca.
- Myślę, że tkanka miejska zyskała odświeżony reprezentacyjny budynek w sercu miasta - mówi Marcin Granosik, Prezes Zarządu, Textilimpex. – Dzisiejsze otwarcie to kolejny krok w przyszłość, całkowity obraz uzyskamy dopiero po zakończeniu remontu wewnątrz budynku. Chcemy nawiązać również do motywów tekstylnych, aby podkreślić naszą historię działalności, a także oddać charakter Łodzi włókienniczej - podkreśla Marcin Granosik. - Mogę zdradzić, że nasze hole windowe ozdobią również słynne już w Łodzi murale o tematyce włókienniczej. Myślę, że projekty budynków odzwierciedlające Łódź włókienniczą zyskują uznanie wśród wielu powstających aktualnie w NCŁ biur - komentuje.
Nowy wygląd dzięki technologii BSO
Do termomodernizacji Skanska wykorzystała metodę BSO - bezspoinowy system ociepleń, zwany popularnie metodą lekką-mokrą oraz wentylowany system elewacyjny z paneli elewacyjnych.
- W technologii BSO ociepliliśmy blisko 4 100 m kw. elewacji natomiast płyty w systemie elewacyjnym wentylowanym zamontowaliśmy na powierzchni 3 500 m kw. – mówi Przemysław Stasiak ze Skanska. - Elewacja wentylowana to nowoczesny system okładzinowy, poprawiający w znaczącym stopniu walory termoizolacyjne budynku. System ten jest odporny na uszkodzenia oraz posiada długą żywotność, chroni wnętrze budynku przed nagrzewaniem w porze letniej, zaś zimą przed stratami ciepła – wyjaśnia Kierownik Projektu.
Wyzwania architektoniczne
Nowa elewacja została zaprojektowana przez architekta Adama Nawrota.
- Aspekty techniczne należało pogodzić z oczekiwaniami zleceniodawcy. Inwestor oczekiwał, żeby nowa elewacja nawiązywała do tradycji włókienniczej Łodzi i korowego biznesu Textilimpexu. Dlatego też próbowano, stosując środki architektoniczne zinterpretować w pewien sposób skojarzenia włókiennicze choć toporna, regularna struktura istniejącego budynku nie ułatwiała zadania. Stąd pomysł na umieszczenie wypukłych odcinających się belek pionowych i poziomych tworzących strukturę tkaniny z wyraźnie widoczną osnową i wątkiem jakby tkanej na ogromnym krośnie – tłumaczy Adam Nawrot, architekt.
- Ukłonem w stosunku do kompozycji istniejącej elewacji jest podkreślenie podwójnej szerokości modułu z lewej strony każdej z czterech elewacji wieżowca oraz wyróżnienie cokołu i zwieńczenia budynku zagęszczoną siatką okładzin fasadowych. Odwzorowuje to układ strukturalny budynku oparty na ramce żelbetowej charakterystycznej dla łódzkich budynków tamtych czasów – dodaje architekt.
- Najbardziej wyeksponowany, północno-wschodni narożnik budynku został dodatkowo zaakcentowany poprzez zmianę okładzin na dwóch ostatnich kondygnacjach. Projekt zakładał uszanowanie oryginalnych założeń kompozycyjnych Aleksandra Zwierki przy jednoczesnym wprowadzeniu współczesnej formy i nowoczesnych materiałów – podkreśla Adam Nawrot.
Bezpieczna praca na wysokości
- Jednym z wyzwań z jakim zmierzyliśmy się podczas realizacji kontraktu było prowadzenie robót na dużej wysokości – komentuje Karol Dutkiewicz, Kierownik Robót, Skanska. - Restrykcyjne przestrzeganie przepisów BHP przez wszystkie podmioty działające na budowie oraz odpowiednie zabezpieczenia na obiekcie, stanowiły bardzo ważne elementy realizacji projektu z uwagi na ryzyko upadku z dużej wysokości – podkreśla Karol Dutkiewicz.
- Wyzwaniem było też prowadzenie prac na czynnym obiekcie. Odpowiednio zaplanowane i zorganizowane roboty prowadzone były w taki sposób, by nie zakłócać funkcjonowania obiektu - dodaje.
Budowa w liczbach
Do wykonania elewacji użyliśmy 4 632 płyt. Ich zamontowanie pochłonęło aż 166 360 nitów – wylicza Karol Dutkiewicz. Obiekt zyskał 360 nowch okien, 8 900 m kw. ocieplonej elewacji oraz 2 022 m kw. nowego pokrycia dachu, do wykonania którego zużyliśmy ponad 708 rolek papy – dodaje Kierownik Robót.
Obiekt, liczący 68 metrów wysokości do dachu oraz 90 m wysokości całkowitej wraz masztami, wymagał od Skanska postawienia w sumie blisko 5 400 m kw rusztowań.
Powierzchnia zabudowy budynku to 1 950 m kw., natomiast powierzchnia użytkowa 12 800 m kw.
Skanska w województwie łódzkim
To już kolejna inwestycja realizowana przez Skanska na terenie województwa łódzkiego. Wśród nich znajduje się m.in. Fabryki Sztuki w Łodzi, Centrum Transferu Technologii w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii w Konstantynowie Łódzkim oraz rewitalizacja Zespołu pałacowo-parkowego w Poddębicach. W marcu br. portfolio wzbogaciło się o kolejny zrealizowany projekt - Centrum przeładunkowe oraz oddział UPS w Strykowie. Wykorzystanie nowoczesnych technologii (BIM) pozwoliło sprostać wyzwaniu, jakim był krótki termin realizacji. Firma zakończyła również w tym roku rozbudowę biurowca dla firmy BSH w Łodzi oraz renowację zabytkowych budynków na potrzeby siedziby ŁARR. Niedawno spółka oddała do użytku nowy budynek ZUS oraz WFOŚiGW w Łodzi.
Do największych w regionie inwestycji inżynieryjnych zrealizowanych przez Skanska zaliczyć można m.in. budowę drogi ekspresowej S8 na odcinku węzeł Walichnowy – węzeł Wrocław (A1) odcinek 9 (węzeł Wrocław) w pobliżu Łodzi w gminach Rzgów i Tuszyn, północnej obwodnicy Andrespola – etap I, mostu na rzece Łupi i drogi łączącej ul. Łowicką z Waryńskiego w Skierniewicach oraz ul. Rojnej w Łodzi.